Історія СФУЛТ

СВІТОВА ФЕДЕРАЦІЯ УКРАЇНСЬКИХ ЛІКАРСЬКИХ ТОВАРИСТВ
(СФУЛТ)

Світова федерація українських лікарських товариств (СФУЛТ) створена 1977 року з ініціативи Українського лікарського товариства Північної Америки. Першим президентом СФУЛТ був др. Роман Осінчук (Нью-Йорк), після нього – др.Ахіль Хрептовський (Чікаго), який першим у 1989 р. нав’язав контакт з лікарями України. Від 1992 до 2000 року СФУЛТ очолював др.Павло Джуль (на сьогодні Почесний Президент, Детройт). У 2000 році вперше президентом СФУЛТ обраний лікар з України – Любомир Пиріг (академік Академії медичних наук, член-кореспондент Національної академії наук, заслужений діяч науки і техніки України, Київ).

Перший конгрес СФУЛТ відбувся у Мюнхені (1984), другий – у Відні (1988). Від 1990 року що два роки конгреси відбуваються в Україні: 1990 – Київ-Львів, 1992 – Харків, 1994 – Дніпропетровськ, 1996 – Одеса, 1998 – Ужгород, 2000 – Львів-Трускавець. ІХ-й конгрес передбачається 2002 року в м. Луганську.

На конгресах обговорюються питання організації медичної допомоги, освіти, наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, лікарі різних країн діляться знаннями й досвідом про нові методи діагностики та лікування в різних галузях медицини (традиційні розділи програм конгресів). Крім цього, обговорювалися питання безпеки праці та профпатології, охорони материнства і дитинства, інфекційних хвороб, лікарської етики і деонтології, розвитку курортів в Україні та інші.  Видаються праці конгресів, їх робота освітлюється засобами масової інформації, учасники приймають рекомендації, звернення до лікарської громадськості, владних структур Української держави. Участь в конгресах беруть від 60 до 150 представників крайових організацій СФУЛТ, 350-450 лікарів, учених-медиків України. Крайові організації СФУЛТ на сьогодні існують в Австралії, Австрії, Болгарії, Великобританії, Німеччині, Польщі, Росії, Словаччині, США, Україні, Чехії. Донедавна українські лікарські товариства були, крім цього, в Аргентині, Бразилії, Венесуелі.

ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ЛІКАРСЬКЕ ТОВАРИСТВО
(ВУЛТ)

Установчий (1-й) з’їзд ВУЛТ відбувся 30 червня 1990 року. Цього ж року ВУЛТ стало одним з членів Світової Федерації Українських лікарських товариств (СФУЛТ), 3-й конгрес якої (1-й в Україні) відбувся в серпні 1990 року в Києві та Львові .

Метою ВУЛТ є сприяння охороні та зміцненню здоров’я населення України, розвиток медичної науки, сприяння підвищенню професіоналізму медичних працівників, їх правовому та соціальному захисту.  Осередки ВУЛТ створено у 14 областях України із загальною кількістю понад 2 тисяч лікарів. Найпотужніші та найактивніші осередки ВУЛТ існують в Дніпропетровську, Івано-Франківську, Києві, Львові, Тернополі, Одесі, Чернівцях.

За час існування ВУЛТ проведено 5 з’їздів (2-й в Ужгороді, решта в Києві. 6-й з’ їзд ВУЛТ відбудеться в травні 2001 року в в Чернівцях. На з’їздах обговорюються головним чином питання організації охорони здоров’я, приймаються рішення до владних структур держави, до лікарської громадськості.

Силами ВУЛТ проведено всеукраїнські конференції «Медицина і українська культура», «Історія української медицини», з питань української медичної термінології. Регіональні осередки проводять локальні конференції. Члени ВУЛТ користуючись засобами масової інформації, виступають пропагандистами здорового способу життя, з оцінками стану охорони здоров’я, демографічної ситуації в Україні з пропозиціями іх поліпшення. Деякі регіональні осередки випускають газети: Львіський — «Народне здоров’я», Івано-Франківський — «Колега», Чернівецький — «Для Вашого здоров’я», Миргородський — «Слово лікаря».

ВУЛТ постійно виступає організатором конгресів СФУЛТ (Харків — 1992, Дніпропетровськ — 1994, Одеса — 1996, Ужгород — 1998, Львів -2000). Першим і неодмінним президентом ВУЛТ є академік Академії медичних наук, член-кореспондент Національної академії наук Любомир Пиріг, який з 2000 року очолив і СФУЛТ.